PF0552.223NLT
PF0552.223NLT
PF0552.223NLT
DigiKey Part Number
553-2027-2-ND - Tape & Reel (TR)
553-2027-1-ND - Cut Tape (CT)
553-2027-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PF0552.223NLT
Description
INDUCT ARRAY 2 COIL 22UH SMD
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Shielded 2 Coil Inductor Array 89 µH Inductance - Connected in Series 22 µH Inductance - Connected in Parallel 35mOhm Max DC Resistance (DCR) - Parallel 4.6 A Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PF0552.223NLT Models
Category
Current Saturation - Parallel
4.8 A
Manufacturer
Pulse Electronics
Current Saturation - Series
2.4 A
Series
DC Resistance (DCR) - Parallel
35mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
DC Resistance (DCR) - Series
140mOhm Max
Part Status
Active
Shielding
Shielded
Number of Coils
2
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance - Connected In Parallel
22 µH
Mounting Type
Surface Mount
Inductance - Connected In Series
89 µH
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Current Rating - Parallel
4.6 A
Height
0.236" (6.00mm)
Current Rating - Series
2.3 A