PA4345.122NLT
DigiKey Part Number
553-3481-2-ND - Tape & Reel (TR)
553-3481-1-ND - Cut Tape (CT)
553-3481-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PA4345.122NLT
Description
FIXED IND 1.2UH 6.2A 28 MOHM SMD
Detailed Description
1.2 µH Shielded Molded Inductor 6.2 A 28mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
PA4345.122NLT Models
Category
Current - Saturation (Isat)
11A
DC Resistance (DCR)
28mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.236" L x 0.213" W (6.00mm x 5.40mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)