PA2247.103NLT
DigiKey Part Number
553-PA2247.103NLTTR-ND - Tape & Reel (TR)
553-PA2247.103NLTCT-ND - Cut Tape (CT)
553-PA2247.103NLTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PA2247.103NLT
Description
FIXED IND 10UH 24A 8.6 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Unshielded Inductor 24 A 8.6mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PA2247.103NLT Models
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
8.6mOhm Max
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.650" L x 0.610" W (16.50mm x 15.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.394" (10.00mm)
Current - Saturation (Isat)
26A