PA2240.472NLT
DigiKey Part Number
553-PA2240.472NLTTR-ND - Tape & Reel (TR)
553-PA2240.472NLTCT-ND - Cut Tape (CT)
553-PA2240.472NLTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PA2240.472NLT
Description
FIXED IND 4.7UH 13.6A 13.5 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µH Unshielded Inductor 13.6 A 13.5mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PA2240.472NLT Models
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
13.5mOhm Max
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.307" L x 0.299" W (7.80mm x 7.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.276" (7.00mm)
Current - Saturation (Isat)
14A