BWVS00606045101T00
DigiKey Part Number
553-BWVS00606045101T00TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BWVS00606045101T00
Description
FIXED IND 100UH 720MA 500 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µH Shielded Inductor 720 mA 500mOhm 2424 (6060 Metric)
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
500mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
2424 (6060 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
2424
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.185" (4.70mm)
Current - Saturation (Isat)
1.17A