BWVS00606045101M00
DigiKey Part Number
553-BWVS00606045101M00TR-ND - Tape & Reel (TR)
553-BWVS00606045101M00CT-ND - Cut Tape (CT)
553-BWVS00606045101M00DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BWVS00606045101M00
Description
FIXED IND 100UH 800MA 500 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µH Shielded Inductor 800 mA 500mOhm Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
1.3A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
500mOhm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.185" (4.70mm)