ANT1204LL00R0918A
DigiKey Part Number
311-1524-2-ND - Tape & Reel (TR)
311-1524-1-ND - Cut Tape (CT)
311-1524-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ANT1204LL00R0918A
Description
RF ANT 900MHZ/1.8GHZ CHIP SLD
Detailed Description
RF ANTENNA Chip Solder Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ANT1204LL00R0918A Models
Category
Number of Bands
2
Manufacturer
Pulse Electronics
VSWR
3
Series
Return Loss
-10dB
Gain
-1.6dBi, 1.08dBi
Power - Max
2 W
Frequency Group
UHF (300MHz ~ 1GHz), UHF (1GHz ~ 2GHz)
Frequency (Center/Band)
900MHz, 1.8GHz
Frequency Range
890MHz ~ 910MHz, 1.79GHz ~ 1.81GHz
Height (Max)
0.047" (1.20mm)