QTD20.241
DigiKey Part Number
1736-1117-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QTD20.241
Description
DC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 480W
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
DC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 20A
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
QTD20.241 Models
Category
Current - Output (Max)
20A
Manufacturer
PULS, LP
Power (Watts)
480W
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Bulk
Efficiency
95%
Part Status
Active
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Input Type
DC
Size / Dimension
5.00" L x 2.56" W x 4.88" H (127.0mm x 65.0mm x 124.0mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
EAC, UL
DC Voltage - Input (Min)
480V
Standard Number
508
DC Voltage - Input (Max)
840V
Base Product Number
Voltage - Output 1
24V