PIM60.245
DigiKey Part Number
1736-PIM60.245-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIM60.245
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 60W
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 2.5A
Category
Voltage - Isolation
500 V
Manufacturer
PULS, LP
Applications
Industrial, ITE (Commercial), Laboratory
Series
Efficiency
91.8%
Packaging
Box
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Adjustable Output, Universal Input
Input Type
AC
Size / Dimension
3.58" L x 1.42" W x 3.54" H (91.0mm x 36.0mm x 90.0mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CB, CE, cULus, EAC
AC Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Standard Number
61010-1; 62368-1; UL 508
Voltage - Output 1
24V
Minimum Load Required
Yes
Current - Output (Max)
2.5A
Base Product Number
Power (Watts)
60W