ML100.200
DigiKey Part Number
1736-1080-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ML100.200
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 100W
Detailed Description
AC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 4.2A
EDA/CAD Models
ML100.200 Models
Category
Power (Watts)
100W
Efficiency
90%
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, Load Sharing
Size / Dimension
4.06" L x 2.87" W x 2.95" H (103.0mm x 73.0mm x 75.0mm)
Approval Agency
ABS, DNV GL, EAC, IEC, UL
AC Voltage - Input
380 ~ 480 VAC (2 Phase)
Standard Number
508; 60950-1; 61010-2-201
Voltage - Output 1
24V
Base Product Number
Current - Output (Max)
4.2A