ML100.100
DigiKey Part Number
1736-1012-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ML100.100
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 100W
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 4.2A
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ML100.100 Models
Category
Power (Watts)
100W
Manufacturer
PULS, LP
Applications
ITE (Commercial)
Series
Efficiency
90%
Packaging
Box
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Adjustable Output, Load Sharing
Input Type
AC
Size / Dimension
4.06" L x 2.87" W x 2.95" H (103.0mm x 73.0mm x 75.0mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
ABS, CSA, DNV GL, EAC, IEC, UL
AC Voltage - Input
85 ~ 132 VAC, 184 ~ 264 VAC
Standard Number
Class I Div 2; 508; 60950-1; 61010-2-201
Voltage - Output 1
24V
Base Product Number
Current - Output (Max)
4.2A