CP10.241-S2
DigiKey Part Number
1736-CP10.241-S2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CP10.241-S2
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 240W
Detailed Description
AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 10A
Category
Current - Output (Max)
10A
Power (Watts)
240W
Series
Voltage - Isolation
500 V
Applications
Industrial, ITE (Commercial)
Efficiency
93.6%
Input Type
AC or DC
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, IP20, Load Sharing, PFC, Universal Input
AC Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Size / Dimension
4.61" L x 1.54" W x 4.88" H (117.0mm x 39.0mm x 124.0mm)
DC Voltage - Input (Min)
110V
Approval Agency
ATEX, EAC, IEC, IECEx, UL
DC Voltage - Input (Max)
150V
Standard Number
Class I Div 2; 60950-1; 61010-2-201; 62368-1
Voltage - Output 1
24V