CP10.241-M1
DigiKey Part Number
1736-CP10.241-M1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CP10.241-M1
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 240W
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 10A
Category
Current - Output (Max)
10A
Manufacturer
PULS, LP
Power (Watts)
240W
Series
Voltage - Isolation
500 V
Packaging
Box
Applications
Industrial, ITE (Commercial), Medical
Part Status
Active
Efficiency
95.2%
Input Type
AC or DC
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Number of Outputs
1
Features
Adjustable Output, IP20, PFC
AC Voltage - Input
100 ~ 240 VAC
Size / Dimension
4.61" L x 1.54" W x 4.88" H (117.0mm x 39.0mm x 124.0mm)
DC Voltage - Input (Min)
110V
Approval Agency
EAC, IEC, UL
DC Voltage - Input (Max)
150V
Standard Number
60601
Voltage - Output 1
24V