AK1550/2-3.5-GREEN
DigiKey Part Number
5294-AK1550/2-3.5-GREEN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AK1550/2-3.5-GREEN
Description
TERM BLOCK PLUG 2POS 3.50MM
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.138" (3.50mm) 180° Free Hanging (In-Line)
Category
Current - UL
8 A
Manufacturer
PTR Hartmann
Voltage - UL
300 V
Series
Wire Gauge or Range - AWG
16-28 AWG
Packaging
Box
Wire Gauge or Range - mm²
0.14-1.5mm²
Part Status
Active
Color
Green
Type
Plug, Female Sockets
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions
2
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Positions Per Level
2
Screw Size
M2
Number of Levels
1
Torque - Screw
0.25 Nm (2.2 Lb-In)
Pitch
0.138" (3.50mm)
Wire Strip Length
7mm
Plug Wire Entry
180°
Contact Material
Bronze
Termination Style
Screw - Rising Cage Clamp
Housing Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Insulation Height
0.437" (11.10mm)