OFM2255228
DigiKey Part Number
3180-OFM2255228-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OFM2255228
Description
AC/DC CONVERTER 24V 255W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 24V 90 ~ 264 VAC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial), Medical
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Box
Efficiency
92%
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 50°C (With Derating)
Type
Open Frame
Features
Adjustable Output, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
3.19" L x 5.00" W x 1.58" H (81.0mm x 127.0mm x 40.1mm)
Voltage - Output 1
24V
Approval Agency
CE, UL
Current - Output 1
9.375 A