EM1081-36-6#
DigiKey Part Number
501-2548-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EM1081-36-6#
Description
TEST LEAD BANANA TO BANANA 36"
Customer Reference
Detailed Description
36.0" (914.40mm) Miniature Banana Plug, Single, Stackable To Miniature Banana Plug, Single, Stackable Patch Cord 3000VAC, DC (3kV)
Category
Cable Length
36.0" (914.40mm)
Manufacturer
Pomona Electronics
Type
Patch Cord
Series
Contents
1 Lead, Blue
Packaging
Bulk
Material - Insulation
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Part Status
Obsolete
Wire Gauge
20 AWG
Stacking Method
Front Stacking (Both Connectors)
Voltage - Rated
3000VAC, DC (3kV)
Configuration
Banana to Banana
Current Rating (Amps)
5A
1st Connector
Miniature Banana Plug, Single, Stackable
Base Product Number
2nd Connector
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 147
Check for Additional Incoming Stock
This product is no longer manufactured and will no longer be stocked once stock is depleted.
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
TEST LEAD BANANA TO BANANA 60"