LCAX6-56-L
LCAX6-56-L
LCAX6-56-L
DigiKey Part Number
298-11759-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LCAX6-56-L
Description
CONN TERM RECT TONG 6 AWG #5/16
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Terminal Connector Rectangular Rectangular Tongue 6 AWG 5/16 Stud
Category
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Manufacturer
Panduit Corp
Termination
Crimp, Barrel
Series
Wire Gauge
6 AWG
Packaging
Bulk
Insulation
Non-Insulated
Part Status
Active
Color
Blue
Terminal Type
Rectangular Tongue
Contact Finish
Electro-Tin
Stud/Tab Size
5/16 Stud
Contact Material
Copper
Terminal Style
Single Stud Hole
Diameter - Barrel ID
0.220" (5.59mm)
Tab Thickness
0.070" (1.78mm)
Diameter - Barrel OD
0.310" (7.87mm)
Length - Overall
1.400" (35.56mm)
Diameter - Ring ID
0.340" (8.64mm)
Width - Outer Edges
0.560" (14.22mm)