ST2-DC24V-F
DigiKey Part Number
255-2941-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ST2-DC24V-F
Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 8A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPST-NO (2 Form A) 24VDC Coil Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ST2-DC24V-F Models
Category
Termination Style
PC Pin
Mfr
Seal Rating
Sealed - Fully
Series
Must Operate Voltage
19.2 VDC
Packaging
Tube
Must Release Voltage
2.4 VDC
Part Status
Active
Operate Time
15 ms
Mounting Type
Release Time
10 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-40°C ~ 60°C
Contact Form
DPST-NO (2 Form A)
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current)
8 A
Approval Agency
CSA, UR, VDE
Switching Voltage
380VAC, 250VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
3040VA, 2000W
Coil Resistance
2.4 kOhms
Coil Current
10 mA