EVQ-5PN05K
EVQ-5PN05K
EVQ-5PN05K
DigiKey Part Number
P13596STR-ND - Tape & Reel (TR)
P13596SCT-ND - Cut Tape (CT)
P13596SDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EVQ-5PN05K
Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Customer Reference
Detailed Description
Tactile Switch SPST-NO Top Actuated Surface Mount
Category
Actuator Height off PCB, Vertical
5.00mm
Mfr
Actuator Orientation
Top Actuated
Series
Termination Style
J Lead
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Outline
6.00mm x 3.50mm
Part Status
Last Time Buy
Illumination
Non-Illuminated
Circuit
SPST-NO
Operating Force
240gf
Switch Function
Off-Mom
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Contact Rating @ Voltage
0.05A @ 12VDC
Switch Travel
0.25mm