ERZ-E08A471 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 39,711
Datasheet
Direct
TDK
In Stock: 17,935
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
Littelfuse Inc.
470 V 3.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10.5mm
ERZ-E08A471
DigiKey Part Number
P16675-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERZ-E08A471
Description
VARISTOR 470V 3.5KA DISC 10.5MM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
517 V
Manufacturer
Panasonic Industry
Current - Surge
3.5 kA
Series
Energy
85J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
180 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
300 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
385 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
423 V
Package / Case
Disc 10.5mm
Varistor Voltage (Typ)
470 V