EEU-FS1K101B
DigiKey Part Number
PCE5175CT-ND - Cut Tape (CT)
PCE5175TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FS1K101B
Description
CAP ALUM 100UF 20% 80V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 80 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EEU-FS1K101B Models
Category
Applications
Mfr
Ripple Current @ Low Frequency
420 mA @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
600 mA @ 100 kHz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Impedance
112 mOhms
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Voltage - Rated
80 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
6000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C