EEH-ZC1J330V | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | EEH-ZC1J330V |
Description | CAP ALUM HYBRID 33UF 20% 63V SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 23 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 33 µF 63 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 40mOhm 4000 Hrs @ 125°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | EEH-ZC1J330V Models |
Category | Ratings AEC-Q200 |
Manufacturer Panasonic Industry | Applications Automotive |
Series | Features Anti-Vibration |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Ripple Current @ Low Frequency 110 mA @ 100 Hz |
Part Status Active | Ripple Current @ High Frequency 1.1 A @ 100 kHz |
Type Hybrid | Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm) |
Capacitance 33 µF | Height - Seated (Max) 0.425" (10.80mm) |
Tolerance ±20% | Surface Mount Land Size 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm) |
Voltage - Rated 63 V | Mounting Type Surface Mount |
ESR (Equivalent Series Resistance) 40mOhm | Package / Case Radial, Can - SMD |
Lifetime @ Temp. 4000 Hrs @ 125°C | Base Product Number |
Operating Temperature -55°C ~ 125°C |