ECO-S2GP101CA is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 16,573
Datasheet
Direct
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 8,018
Datasheet
Rubycon
In Stock: 55
Upgrade
Nichicon
Upgrade
Nichicon
In Stock: 129
In Stock: 844
In Stock: 429
Similar
Similar
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 350
100 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.658Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C
ECO-S2GP101CA
DigiKey Part Number
P6141-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECO-S2GP101CA
Description
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ECO-S2GP101CA Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
920 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.29 A @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.984" (25.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.658Ohm @ 120Hz
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C
Base Product Number
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C