ALQ1F12RS | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 255-ALQ1F12RS-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | ALQ1F12RS |
Description | RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 12V |
Manufacturer Standard Lead Time | 21 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 12VDC Coil Through Hole |
Datasheet | Datasheet |
Category | Coil Type Non Latching |
Mfr | Termination Style PC Pin |
Series | Coil Insulation Class F |
Packaging Tube | Must Operate Voltage 9 VDC |
Part Status Active | Must Release Voltage 0.6 VDC |
Mounting Type | Operate Time 20 ms |
Coil Voltage | Release Time 20 ms |
Contact Form SPDT (1 Form C) | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Contact Rating (Current) 5 A | Contact Material Silver Nickel (AgNi) |
Switching Voltage 250VAC, 30VDC - Max | Relay Type |
Load - Max Switching 1250VA, 150W | Coil Resistance 360 Ohms |
Coil Current 33.3 mA |