6SEPC220M+TSS
DigiKey Part Number
P16420CT-ND - Cut Tape (CT)
P16420TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
6SEPC220M+TSS
Description
CAP ALUM POLY 220UF 20% 6.3V TH
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 6.3 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 18mOhm 5000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
6SEPC220M+TSS Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Manufacturer
Panasonic Industry
Applications
General Purpose
Series
Ripple Current @ Low Frequency
149 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
2.98 A @ 100 kHz
Part Status
Not For New Designs
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Type
Polymer
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
220 µF
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Rated
6.3 V
Package / Case
Radial, Can
ESR (Equivalent Series Resistance)
18mOhm
Base Product Number
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C