TXS2SA-4.5V-Z
DigiKey Part Number
255-TXS2SA-4.5V-ZTR-ND - Tape & Reel (TR)
255-TXS2SA-4.5V-ZCT-ND - Cut Tape (CT)
255-TXS2SA-4.5V-ZDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TXS2SA-4.5V-Z
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 4.5V
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) Surface Mount
Category
Termination Style
Gull Wing
Manufacturer
Panasonic Electric Works
Seal Rating
Sealed - Fully
Series
Must Operate Voltage
3.6 VDC
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Must Release Voltage
0.45 VDC
Part Status
Active
Operate Time
5 ms
Mounting Type
Surface Mount
Release Time
5 ms
Coil Voltage
4.5VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Contact Material
Silver (Ag), Gold (Au)
Contact Rating (Current)
1 A
Approval Agency
BSI, cURus
Switching Voltage
110VDC - Max
Relay Type
General Purpose
Load - Max Switching
110W
Coil Resistance
405 Ohms
Coil Current
11.1 mA