TQ2SA-24V is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
In Stock: 11,858
Datasheet
Similar
In Stock: 7,478
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
How to Choose a Relay - Another Teaching Moment
TQ2SA-24V
DigiKey Part Number
255-1012-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TQ2SA-24V
Description
RELAY TELECOM DPDT 500MA 24V
EDA/CAD Models
TQ2SA-24V Models
Must Operate Voltage
18 VDC
Packaging
Tube
Must Release Voltage
2.4 VDC
Coil Voltage
24VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
500 mA
Switching Voltage
125VAC, 220VDC - Max
Load - Max Switching
250VA, 440W
Coil Resistance
2.88 kOhms
Coil Current
8.3 mA