TQ2-L2-12V | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 255-1008-5-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | TQ2-L2-12V |
Description | RELAY TELECOM DPDT 1A 12V |
Manufacturer Standard Lead Time | 48 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Telecom Relay DPDT (2 Form C) Through Hole |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | TQ2-L2-12V Models |
Category | Coil Type Latching, Dual Coil |
Manufacturer Panasonic Electric Works | Termination Style PC Pin |
Series | Must Operate Voltage 9 VDC |
Packaging Tube | Operate Time 3 ms |
Part Status Active | Release Time 3 ms |
Mounting Type Through Hole | Operating Temperature -40°C ~ 70°C |
Coil Voltage 12VDC | Contact Material Silver (Ag), Gold (Au) |
Contact Form DPDT (2 Form C) | Approval Agency CSA, UR |
Contact Rating (Current) 1 A | Relay Type Telecom |
Switching Voltage 125VAC, 110VDC - Max | Coil Resistance 720 Ohms |
Load - Max Switching 125VA, 110W | Base Product Number |
Coil Current 16.7 mA |