ST2-DC24V-F | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 255-2941-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | ST2-DC24V-F |
Description | RELAY GEN PURPOSE DPST 8A 24V |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | General Purpose Relay DPST-NO (2 Form A) 24VDC Coil Through Hole |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | ST2-DC24V-F Models |
Category | Termination Style PC Pin |
Mfr | Seal Rating Sealed - Fully |
Series | Must Operate Voltage 19.2 VDC |
Packaging Tube | Must Release Voltage 2.4 VDC |
Part Status Active | Operate Time 15 ms |
Mounting Type | Release Time 10 ms |
Coil Voltage | Operating Temperature -40°C ~ 60°C |
Contact Form DPST-NO (2 Form A) | Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO) |
Contact Rating (Current) 8 A | Approval Agency CSA, UR, VDE |
Switching Voltage 380VAC, 250VDC - Max | Relay Type |
Load - Max Switching 3040VA, 2000W | Coil Resistance 2.4 kOhms |
Coil Current 10 mA | Base Product Number |