CA1ASR-12V-N-5
DigiKey Part Number
255-6147-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CA1ASR-12V-N-5
Description
CA RELAY 1 FORM A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Automotive Relay SPST-NO (1 Form A) 12VDC Coil Chassis Mount
Category
Must Release Voltage
0.6 VDC
Packaging
Bulk
Features
Resistor
Coil Current
120 mA
Operating Temperature
-30°C ~ 80°C
Coil Voltage
12VDC
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Coil Power
1.4W
Contact Rating (Current)
20 A
Coil Resistance
100 Ohms
Switching Voltage
16VDC - Max
Base Product Number
Must Operate Voltage
8 VDC