ALQ6F12S | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 255-ALQ6F12S-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | ALQ6F12S |
Description | LQ RELAY HIGH INRUSH TYPE, 1 FOR |
Manufacturer Standard Lead Time | 20 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 12VDC Coil Through Hole |
Datasheet | Datasheet |
Category | Termination Style PC Pin |
Mfr | Seal Rating Sealed - Fully |
Series | Coil Insulation Class F |
Packaging Tube | Must Operate Voltage 9.6 VDC |
Part Status Active | Must Release Voltage 0.6 VDC |
Mounting Type | Operate Time 20 ms |
Coil Voltage | Release Time 20 ms |
Contact Form SPST-NO (1 Form A) | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Contact Rating (Current) 10 A | Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO); Silver Nickel (AgNi) |
Switching Voltage 250VAC, 30VDC - Max | Approval Agency CQC, cURus, VDE |
Load - Max Switching 2000VA, 150W | Relay Type |
Coil Current 16.7 mA | Coil Resistance 720 Ohms |