XTBF500US48-E1
DigiKey Part Number
4457-XTBF500US48-E1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XTBF500US48-E1
Description
AC/DC CONVERTER 48V 500W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 48V 85 ~ 264 VAC, 88 ~ 370 VDC Input
Voltage - Isolation
3 kV
Efficiency
93%
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Type
Enclosed
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC, 88 ~ 370 VDC
Size / Dimension
7.20" L x 4.30" W x 1.65" H (182.9mm x 109.2mm x 41.9mm)
Voltage - Output 1
48V
Standard Number
Current - Output 1
10.5 A