OD8032-24HB
DigiKey Part Number
1053-1267-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD8032-24HB
Description
FAN AXIAL 80.5X32MM 24VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 80.5mm L x 80.5mm H Ball 50.0 CFM (1.40m³/min) 2 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
OD8032-24HB Models
Category
Noise
42.0dB
Mfr
RPM
Series
Termination
2 Wire Leads
Packaging
Box
Operating Temperature
-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Part Status
Active
Approval Agency
cURus, TUV
Voltage - Rated
Current Rating (Amps)
0.200A
Size / Dimension
Square - 80.5mm L x 80.5mm H
Voltage Range
21.6 ~ 26.4VDC
Width
32.00mm
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Air Flow
50.0 CFM (1.40m³/min)
Material - Blade
Static Pressure
0.290 in H2O (72.2 Pa)
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C