OD8032-12HHBIP68
DigiKey Part Number
OD8032-12HHBIP68-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD8032-12HHBIP68
Description
FAN AXIAL 80X32MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 80mm L x 80mm H Ball 81.5 CFM (2.28m³/min) 2 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
OD8032-12HHBIP68 Models
Category
Noise
53.0dB
Mfr
Power (Watts)
8.4 W
Series
RPM
Packaging
Box
Termination
2 Wire Leads
Part Status
Active
Ingress Protection
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 80mm L x 80mm H
Approval Agency
cURus, TUV
Width
32.00mm
Weight
0.261 lb (118.39 g)
Air Flow
81.5 CFM (2.28m³/min)
Current Rating (Amps)
0.700A
Static Pressure
0.790 in H2O (196.8 Pa)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Fan Type
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C