OD8025-12HBIP69K
DigiKey Part Number
1053-OD8025-12HBIP69K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD8025-12HBIP69K
Description
FAN AXIAL 80X25MM 12VDC WIRE
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 80mm L x 80mm H Ball 40.0 CFM (1.12m³/min) 2 Wire Leads
Category
Noise
33.0dB(A)
Mfr
Power (Watts)
2.2 W
Active
Ingress Protection
Voltage - Rated
Operating Temperature
-4 ~ 149°F (-20 ~ 65°C)
Size / Dimension
Square - 80mm L x 80mm H
Approval Agency
CE, cURus, TUV, UR
Width
25.00mm
Current Rating (Amps)
0.180A
Air Flow
40.0 CFM (1.12m³/min)
Static Pressure
0.230 in H2O (57.3 Pa)
Lifetime @ Temp.
60000 Hrs @ 45°C