OD8025-12HB
OD8025-12HB
OD8025-12HB
DigiKey Part Number
1053-1255-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD8025-12HB
Description
FAN AXIAL 80X25MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 80mm L x 80mm H Ball 40.0 CFM (1.12m³/min) 2 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
OD8025-12HB Models
Category
Noise
35.0dB
Mfr
Power (Watts)
1.8 W
Series
RPM
Packaging
Box
Termination
2 Wire Leads
Part Status
Active
Operating Temperature
-4 ~ 167°F (-20 ~ 75°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
cURus, TUV
Size / Dimension
Square - 80mm L x 80mm H
Weight
0.191 lb (86.64 g)
Width
25.00mm
Current Rating (Amps)
0.180A
Air Flow
40.0 CFM (1.12m³/min)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Static Pressure
0.150 in H2O (37.3 Pa)
Material - Blade
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
65000 Hrs @ 45°C