OD6025-48HBXE
DigiKey Part Number
1053-OD6025-48HBXE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD6025-48HBXE
Description
FAN AXIAL 60X25MM 48VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 48VDC Square - 60mm L x 60mm H Ball 49.0 CFM (1.37m³/min) 2 Wire Leads
Category
Features
Auto Restart
Mfr
Noise
63.1dB(A)
Series
Power (Watts)
7.2 W
Packaging
Box
RPM
Part Status
Active
Termination
2 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
-4 ~ 149°F (-20 ~ 65°C)
Size / Dimension
Square - 60mm L x 60mm H
Approval Agency
CE, cURus, TUV, UR
Width
25.00mm
Current Rating (Amps)
0.200A
Air Flow
49.0 CFM (1.37m³/min)
Voltage Range
28 ~ 52VDC
Static Pressure
0.780 in H2O (194.3 Pa)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Fan Type
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C