OD127AP-48MB
DigiKey Part Number
1053-OD127AP-48MB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD127AP-48MB
Description
DC FAN 48V 127X38MM
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 48VDC Square - 127mm L x 127mm H Ball 108.0 CFM (3.02m³/min) 2 Wire Leads
Category
Features
Auto Restart
Mfr
Noise
38.0dB(A)
Series
Power (Watts)
5 W
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-4 ~ 149°F (-20 ~ 65°C)
Size / Dimension
Square - 127mm L x 127mm H
Approval Agency
CE, cURus, TUV, UR
Width
38.50mm
Current Rating (Amps)
0.100A
Air Flow
108.0 CFM (3.02m³/min)
Voltage Range
44 ~ 52.8VDC
Static Pressure
0.330 in H2O (82.2 Pa)
Material - Frame
Aluminum
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Fan Type
Lifetime @ Temp.
100000 Hrs @ 35°C