OD1238-24HBXJ01A
DigiKey Part Number
1053-1692-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD1238-24HBXJ01A
Description
FAN AXIAL 120X38MM 24VDC WIRE
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 120mm L x 120mm H Ball 250.0 CFM (7.00m³/min) 3 Wire Leads
EDA/CAD Models
OD1238-24HBXJ01A Models
Category
Power (Watts)
42 W
Packaging
Bulk
Termination
3 Wire Leads
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
cURus, TUV
Size / Dimension
Square - 120mm L x 120mm H
Weight
0.827 lb (375.12 g)
Width
38.00mm
Current Rating (Amps)
1.75A
Air Flow
250.0 CFM (7.00m³/min)
Voltage Range
17 ~ 26.4VDC
Static Pressure
1.480 in H2O (368.7 Pa)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Material - Blade
Fan Type
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C