OA92AP-11-1TB
OA92AP-11-1TB
OA92AP-11-1TB
DigiKey Part Number
1053-1102-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OA92AP-11-1TB
Description
FAN AXIAL 92X26MM 115VAC TERM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 115VAC Square - 92mm L x 92mm H Ball 35.0 CFM (0.980m³/min) 2 Terminals
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
OA92AP-11-1TB Models
Category
Noise
30.0dB
Manufacturer
Orion Fans
Power (Watts)
13.00W
Series
RPM
3000 RPM
Packaging
Box
Termination
2 Terminals
Part Status
Active
Operating Temperature
-4 ~ 176°F (-20 ~ 80°C)
Voltage - Rated
115VAC
Approval Agency
cURus, TUV
Size / Dimension
Square - 92mm L x 92mm H
Weight
0.644 lb (292.11 g)
Width
26.00mm
Voltage Range
80 ~ 130VAC
Air Flow
35.0 CFM (0.980m³/min)
Material - Frame
Aluminum
Static Pressure
0.200 in H2O (49.8 Pa)
Material - Blade
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
60000 Hrs @ 40°C