OA254AP-22-1TB
DigiKey Part Number
1053-1068-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OA254AP-22-1TB
Description
FAN AXIAL 254X89MM 230VAC TERM
Detailed Description
Fan Tubeaxial 230VAC Round - 254mm Dia Ball 547.0 CFM (15.32m³/min) 2 Terminals
EDA/CAD Models
OA254AP-22-1TB Models
Category
Noise
55.0dB
Power (Watts)
35.00W
Series
RPM
1650 RPM
Operating Temperature
-4 ~ 176°F (-20 ~ 80°C)
Voltage - Rated
230VAC
Approval Agency
cURus, TUV
Size / Dimension
Round - 254mm Dia
Weight
4.2 lbs (1.9 kg)
Width
89.00mm
Current Rating (Amps)
0.140A
Air Flow
547.0 CFM (15.32m³/min)
Voltage Range
160 ~ 260VAC
Static Pressure
0.390 in H2O (97.1 Pa)
Material - Blade
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Fan Type
Tubeaxial
Lifetime @ Temp.
60000 Hrs @ 40°C