OA254AP-11-1TBSF
DigiKey Part Number
1053-1561-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OA254AP-11-1TBSF
Description
FAN AXIAL 254X89MM 115VAC TERM
Detailed Description
Fan Tubeaxial 115VAC Round - 254mm Dia Ball 550.0 CFM (15.40m³/min) 2 Terminals
EDA/CAD Models
OA254AP-11-1TBSF Models
Category
Noise
55.0dB
Power (Watts)
33.00W
Series
RPM
1650 RPM
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-4 ~ 176°F (-20 ~ 80°C)
Voltage - Rated
115VAC
Approval Agency
cURus, TUV
Size / Dimension
Round - 254mm Dia
Weight
4.3 lbs (2 kg)
Width
89.00mm
Current Rating (Amps)
0.290A
Air Flow
550.0 CFM (15.40m³/min)
Static Pressure
0.400 in H2O (99.6 Pa)
Material - Blade
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Lifetime @ Temp.
60000 Hrs @ 40°C