OA2547AN-11-1WB1856
DigiKey Part Number
1053-1551-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OA2547AN-11-1WB1856
Description
FAN AXIAL 254X89MM 115VAC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 115VAC Round - 254mm Dia Ball 1000.0 CFM (28.00m³/min) 2 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
OA2547AN-11-1WB1856 Models
Category
Noise
70.0dB
Manufacturer
Orion Fans
Power (Watts)
105W
Series
RPM
3250 RPM
Packaging
Box
Termination
2 Wire Leads
Part Status
Active
Ingress Protection
IP56 - Dust Protected, Water Resistant
Voltage - Rated
115VAC
Operating Temperature
-22 ~ 176°F (-30 ~ 80°C)
Size / Dimension
Round - 254mm Dia
Approval Agency
cURus, TUV
Width
89.00mm
Weight
5.9 lbs (2.7 kg)
Air Flow
1000.0 CFM (28.00m³/min)
Voltage Range
100 ~ 120VAC
Static Pressure
0.600 in H2O (149.5 Pa)
Material - Frame
Aluminum
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Metal
Fan Type
Tubeaxial
Lifetime @ Temp.
50000 Hrs @ 55°C