OA172AP-22-1WB
DigiKey Part Number
1053-1034-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OA172AP-22-1WB
Description
FAN AXIAL 172X51MM 230VAC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 230VAC Round - 172mm Dia Ball 235.0 CFM (6.58m³/min) 2 Wire Leads
EDA/CAD Models
OA172AP-22-1WB Models
Category
Noise
52.0dB
Power (Watts)
35.00W
Series
RPM
3200 RPM
Termination
2 Wire Leads
Operating Temperature
-40 ~ 158°F (-40 ~ 70°C)
Voltage - Rated
230VAC
Approval Agency
cURus, TUV
Size / Dimension
Round - 172mm Dia
Weight
2.7 lbs (1.2 kg)
Width
51.00mm
Voltage Range
160 ~ 260VAC
Air Flow
235.0 CFM (6.58m³/min)
Static Pressure
0.700 in H2O (174.4 Pa)
Lifetime @ Temp.
60000 Hrs @ 40°C