NZ9F3V9T5G
DigiKey Part Number
NZ9F3V9T5GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
NZ9F3V9T5GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
NZ9F3V9T5GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NZ9F3V9T5G
Description
DIODE ZENER 3.9V 250MW SOD923
Manufacturer Standard Lead Time
44 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 3.9 V 250 mW ±5% Surface Mount SOD-923
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NZ9F3V9T5G Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 1 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
SOD-923
Power - Max
250 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
100 Ohms