NTMFSC006N12MC
DigiKey Part Number
488-NTMFSC006N12MCTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-NTMFSC006N12MCCT-ND - Cut Tape (CT)
488-NTMFSC006N12MCDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NTMFSC006N12MC
Description
120V PTNG IN 5X6 DUALCOOL
Manufacturer Standard Lead Time
48 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 120 V 14A (Ta), 92A (Tc) 2.7W (Ta), 104W (Tc) Surface Mount 8-DFN (5x6.15)
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
39 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3040 pF @ 60 V
Power Dissipation (Max)
2.7W (Ta), 104W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
120 V
Supplier Device Package
8-DFN (5x6.15)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
6.1mOhm @ 44A, 10V