NTHL060N065SC1
DigiKey Part Number
5556-NTHL060N065SC1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NTHL060N065SC1
Description
SIC MOS TO247-3L 650V
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 650 V 47A (Tc) 176W (Tc) Through Hole TO-247-3
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.3V @ 6.5mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
74 nC @ 18 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
+22V, -8V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1473 pF @ 325 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
176W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-247-3
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
15V, 18V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
70mOhm @ 20A, 18V