NTBG1000N170M1 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | NTBG1000N170M1 |
Description | SILICON CARBIDE (SIC) MOSFET EL |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 1700 V 4.3A (Tc) 51W (Tc) Surface Mount D2PAK-7 |
Datasheet | Datasheet |
Category | Vgs(th) (Max) @ Id 4.3V @ 640µA |
Mfr | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 14 nC @ 20 V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Vgs (Max) +25V, -15V |
Part Status Discontinued at DigiKey | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 150 pF @ 1000 V |
FET Type | Power Dissipation (Max) 51W (Tc) |
Technology | Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) |
Drain to Source Voltage (Vdss) 1700 V | Mounting Type Surface Mount |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Supplier Device Package D2PAK-7 |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 20V | Package / Case |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.43Ohm @ 2A, 20V |