NTBG060N065SC1
DigiKey Part Number
5556-NTBG060N065SC1TR-ND - Tape & Reel (TR)
5556-NTBG060N065SC1CT-ND - Cut Tape (CT)
5556-NTBG060N065SC1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NTBG060N065SC1
Description
SILICON CARBIDE (SIC) MOSFET - 4
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 650 V 46A (Tc) 170W (Tc) Surface Mount D2PAK-7
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NTBG060N065SC1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.3V @ 6.5mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
74 nC @ 18 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
+22V, -8V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1473 pF @ 325 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
170W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
D2PAK-7
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
15V, 18V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
70mOhm @ 20A, 18V