NCV4264-2CST33T3G
DigiKey Part Number
NCV4264-2CST33T3GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
NCV4264-2CST33T3GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
NCV4264-2CST33T3GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCV4264-2CST33T3G
Description
IC REG LINEAR 3.3V 100MA SOT-223
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA SOT-223 (TO-261)
EDA/CAD Models
NCV4264-2CST33T3G Models
Category
Current - Supply (Max)
70 µA
Mfr
PSRR
67dB (100Hz)
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Voltage - Input (Max)
45V
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V